new posts members Forum Rules search RSS
Pagina 2 din 2«12
Forum » LOVE&SEX » Love » Timiditatea
Timiditatea
date: Sâmbătă, 15/09/2012, 0:18 AM | message # 16
Obisnuiam sa fiu timida, pe de o parte pentru ca asa am fost educata: sa am mereu grija ce fac sau ce zic ca sa nu jignesc in vreun fel pe cineva. Pe de alta parte, din cauza nesigurantei si a neincrederii in mine pe care, zic eu, tot in copilarie le-am dobandit.
Am avut si inca am parinti care au vrut mereu mai mult de la mine, cu toate ca nu ieseam niciodata din cuvantul lor, aveam note mari la scoala, nu absentam, nu le faceam probleme. Simteam totusi ca nu-s niciodata suficient de mandri si de multumiti de mine iar eu ca nu-s suficient de buna, de desteapta, de descurcareata.. si-asa mai departe. unsure

Chiar si acum sunt persoane care ma considera timida. Insa eu cred ca m-am mai schimbat. Am inceput sa sortez persoanele care merita respectul meu si sa le spun verde-n fata ce cred despre ele sau daca nu-mi place ceva anume. Si asta ii deranjeaza pe cei care vad schimbarea pe pielea lor si am ajuns la concluzia ca cei care nu ma plac, nu o sa ma vrea in viata lor indiferent de cum as fi.

La capitolul incredere de sine inca nu stau destul de bine. Cred ca depinde de persoanele cu care intru in contact si de situatie.
Daca persoana din fata mea e mai timida decat mine sau se intimideaza in prezenta mea, atunci preiau controlul si pot fi foarte indrazneata, spontana, pot face lucruri de care nici nu banuiam ca sunt in stare...
La fel si daca trebuie sa fiu responsabila pentru ceva anume sau daca cineva are nevoie de mine si sunt singura pe care se poate baza, capat miraculos o incredere imensa in mine si devin mai puternica decat as fi crezut ca pot fi. bb

Fluturas_zglobiu
edited by: crismari - Sâmbătă, 15/09/2012, 0:22 AM
crismari
respect
[ 0 ]

Forum » LOVE&SEX » Love » Timiditatea
Pagina 2 din 2«12
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory