new posts members Forum Rules search RSS
Pagina 1 din 212»
Forum » LOVE&SEX » Love » in orice rau exista si un bine,sau..?.. (..orice sfarsit poate deveni alt inceput?)
in orice rau exista si un bine,sau..?..
date: Miercuri, 07/09/2011, 11:30 PM | message # 1
c-am fost initiatoarea topicului...
ma simt datoare sa-mi spijin ideea cu argumente
asa cum stiti...imi plac "vorbele de duh",cum le zic eu.
si chiar daca uzitez de ele,nu cred de fiecare data ca talcul lor e real..
si totusi..
azi,am avut la dispozitie 8 ore de gandire ,meditatii
un drum de 500 km
si din aglomeratia de ganduri, ordonate si dezordonate,am tras concluzia expusa in titlu..
n-am crezut pana acum. poate e una din putinele expresii pe care nu le-am aprofundat suficient.dar..facand o analiza,nu neaparat sentimentala, ci generala..am ajuns la concluzia ca e foarte adevarat.
mi s-au intamplat de-a lungul vietii, ca si tuturor cred,multe lucruri bune, dar din pacate si multe rele. daca in momentele de deznadejde nu reuseam sa vad "luminita de la capatul tunelului", totusi ea a existat de fiecare data. dar eu am fost aceea care n-am reusit s-o disting.
am trait,chiar daca in aparenta par altfel, clipe foarte crancene. care aproape m-au doborat. insa, uite ca incep sa invat ca mereu trebuie sa te uiti si alaturi. sa acorzi o sansa celor care vor cu adevarat sa-ti fie aproape. care nu asteptau decat un semn,mic tare,ca sa apara de urgenta in sprijinul meu.
e destul de greu sa crezi ,atunci cand esti la pamant, ca exista cineva caruia ii pasa. si totusi, pentru fiecare dintre noi, cu siguranta acea persoana disponibila numai pt noi exista. dar trebuie sa-i acordam atentia cuvenita si desigur..sansa.si , pare surprinzator chiar si pt noi...cum o vorba spusa la momentul potrivit de catre persoana potrivita..face minuni.
si pentru mine a facut. nesperat de mult.
fiecare trecem prin situatii disperate,si fiecare credem ca a noastra-i cea mai grava.asta am simtit si eu.nu sunt mandra de gandurile mele din acele clipe, dar mintea o luase razna.preferam sa nu ma fi nascut, pentru ca simteam ca nu pot duce ce mi s-a dat. atat de tare durea.si totusi..nimic nu e vesnic.
si sper sa stiu pretui ce mi se ofera. sper sa nu mai fac alegeri gresite. sper sa stiu pastra ce am acum,in momentul asta. sper sa dau totul fara sa mai comit erori.
pt ca "binele" asteapta la colt..sa-l vedem doar,trebuie.
poate si voi ati trait ceva asemanator. nu azi,nu acum..dar odata trebuia sa fii simtit si voi..ca un sfarsit poate deveni un alt inceput.
poate, voi avea si eu,pt prima oara o "poveste" pe blog. curand..

Dacă femeia este o carte atunci nimeni nu a ajuns la capătul ei!
edited by: magdutza - Miercuri, 07/09/2011, 11:36 PM
magdutza
respect
[ 6 ]

date: Miercuri, 07/09/2011, 11:37 PM | message # 2
Quote (magdutza)
acea persoana disponibila numai pt noi exista. dar trebuie sa-i acordam atentia cuvenita si desigur..sansa.si , pare surprinzator chiar si pt noi...cum o vorba spusa la momentul potrivit de catre persoana potrivita..face minuni.
si pentru mine a facut. nesperat de mult.
si sper sa stiu pretui ce mi se ofera. sper sa nu mai fac alegeri gresite. sper sa stiu pastra ce am acum,in momentul asta. sper sa dau totul fara sa mai comit erori.
pt ca "binele" asteapta la colt..sa-l vedem doar,trebuie.

Da ,sunt de acord cu ceea ce spui Magda ...chiar 100%.
Am trait asa ceva si eu (tu stii bine la ce ma refer...si poate nu numai tu)si pot sa afirm ca daca deschidem bine ochii gasim chiar langa noi acea persoana...acel om care ne intinde mana sau ne spune un cuvant exact cand trebuie si ne face sa ridicam ochii si sa spunem...TRAIESC SI SUNT FERICITA!

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Joi, 08/09/2011, 10:39 AM | message # 3
stiu lilisor.stiu...
dar parca in astfel de momente nici nu vrei sa deschizi ochii ,parca vrei sa ramai acolo jos,sa plangi,sa deznadajduiesti..
si iata, chiar daca tarziu, aflam ca ..sa ma exprim patetic smile ..o inima mereu bate pentru noi.
in cazul meu,stiu ca e nevoie de rabdare. rabdare sa invat sa-mi reaprind inima. dar,daca starea de bine persista,va veni si acea vreme.pt ca am inlaturat prea multa lume din jurul meu, am ignorat si poate-am provocat aceeasi deziluzie.insa ,atata timp cat am fost iertata,imi dau seama ca iertarea vine dintr-un sentiment nobil.poate...,cu riscul de-a exagera,am fost iertata ca sunt iubita. si vreau sa reusesc a impartasi sentimentul smile

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Joi, 08/09/2011, 11:26 AM | message # 4
Iti doresc sa reusesti,iti doresc sa ajungi sa simti ...iubirea...sa simti cum acel cineva aparut din umbra ,care poate a fost tot timpul langa tine dar nu ai avut ochi "sa il vezi" sa devina sufletul tau pereche...iti doresc sa ai rabdarea si capacitatea de a simti !

ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Joi, 08/09/2011, 4:21 PM | message # 5
multumesc de sprijin si incurajare. si eu vreau. incerc sa strecor printre gandurile urate si momente frumoase traite curand. si sper ca astea frumoase sa le eclipseze la un moment dat pe cele anterioare.

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Vineri, 09/09/2011, 12:02 PM | message # 6
uh...ca mi-am postat povestea pe blog...

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Vineri, 09/09/2011, 1:11 PM | message # 7
Am vazut si sincer admir acest fapt...ai impartit cu noi o etapa din viata ta...si asta nu inseamna putin lucru.

ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Vineri, 09/09/2011, 4:35 PM | message # 8
poate insemna ca am curaj acum. ca ma simt sustinuta din umbra. si ca putin imi mai pasa..pt .ca am tinut cont prea multa vreme doar de altcineva...

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Sâmbătă, 10/09/2011, 1:16 PM | message # 9
Poate in viata trebuie sa tinem cont si de cei din jur ,nimic de zis,dar...tinem cont atunci cand si ei tin cont de dorintele si parerile noastre...cel putin asa mi se pare corect.

Curaj...?...nu Magda.
Abia acum te simti libera si stapana pe tine...

ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Miercuri, 14/09/2011, 11:28 PM | message # 10
da........................................

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Marţi, 20/09/2011, 11:52 PM | message # 11
Quote (magdutza)
da........................................

nu-i un "da" spus cu entuziasm.presupun ca asa a fost interpretat.
e un "da" spus cu multa amaraciune.

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Miercuri, 21/09/2011, 3:01 AM | message # 12
Tot raul spre bine....

Miri
respect
[ 11 ]

date: Miercuri, 28/09/2011, 6:54 PM | message # 13
mi-ar fi placut sa veniti cu argumente ..solide. pt ca eu, mi-am exprimat scepticismul inca de la-nceput vis-a-vis de afirmatia asta.
cand ti-e rau, cand ti-e grozav de rau....cat te ajuta "promisunea" ca undeva apare binele tocmai pt ca atunci ti-e rau?
si daca trebuie sa astepti ani...e limpede ca nu mai poti asocia o ipotetica intamplare pozitiva c-ar fi exact "binele" mult sperat.
EU VREAU SA-MI FIE BINE! dar nu stiu cum
nimic nu ma mai multumeste.dar NI-MIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Duminică, 23/10/2011, 1:25 PM | message # 14
ciudat ce spun uneori..

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Luni, 24/10/2011, 3:16 PM | message # 15
Da,ciudat....dar foarte adevarat.
Ajungem la o varsta,la o concluzie....vrem totul sau nimic,poate suntem prea pretentioase,poate cerem prea mult...dar cred ca cerintele sunt direct proportionale cu ceea ce oferim(scuzata-mi fie modestia blush )

ElegantFM
respect
[ 15 ]

Forum » LOVE&SEX » Love » in orice rau exista si un bine,sau..?.. (..orice sfarsit poate deveni alt inceput?)
Pagina 1 din 212»
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory