new posts members Forum Rules search RSS
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » LOVE&SEX » Love » Relatiile la distanta
Relatiile la distanta
date: Sâmbătă, 26/03/2011, 7:24 PM | message # 1
Relatiile la distanta sunt ingrozitoare. In fiecare zi esti nevoit sa privesti alte cupluri plimbandu-se de mana, sarutandu-se... si nu mai stii ce sa faci ca sa eviti astfel de imagini. Cel mai usor e sa nu te bagi intr-o astfel de situatie. Se poate intampla insa ca persoana pe care o iubesti sa plece la un moment dat pentru o perioada de timp. Sau poate pleci chiar tu si nu vrei sa dai cu piciorul dragostei vietii tale. Ce faci atunci pentru ca relatia sa supravietuiasca? Cum poti sa pastrezi dragostea unei persoane pe care n-o poti vedea si cu care nu te poti intalni? (Astept parerea voastra!)

Miri
respect
[ 11 ]

date: Duminică, 27/03/2011, 4:06 PM | message # 2
prin ceea ce am trecut eu, mie mi se pare ca relatia la distanta nu e chiar ceea ce ti-ai dorit mereu, e adevarat ca vrei ceva mai mult... vrei ca aproape tot timpul sa il petreci alaturi de iubit(a), insa ceea ce ne multumeste pe majoritatea este ca avem oportunitatea de a vorbi pe internet sau telefon.
cel mai bun exemplu cred ca este al Alinei cu David, si chiar as vrea sa ne spuna in cateva cuvinte cum se impaca cu acest gand. Sa privesc relatia lor in detaliu este o mare placere pentru mine, si poate chiar o mica invatatura smile

Когда-нибудь ты у меня спросишь что я люблю больше - тебя или жизнь. Я отвечу - жизнь.... Возможно ты уйдешь так и не узнав, что жизнь - это ты...
mafia_13
respect
[ 4 ]

date: Duminică, 27/03/2011, 8:54 PM | message # 3
O relatie la distanta de foarte putine ori rezista. E nevoie de foarte multa incredere, iubire, devotament si sinceritate. Insa chiar daca ai toate astea... e foarte greu sa rezisti departe de persoana iubita o perioada foarte lunga de timp. Apare gelozia, lipsa de incredere si ce e cel mai rau...DORUL. Am trecut prin asa ceva si eu am ajuns la concluzia ca relatiile la distanta sunt cele mai chinuitoare si daca nu se gaseste o solutie pentru ca distanta aceea sa dispara... atunci s-ar putea ca relatia incet sa dispara.. :-< Pana la urma ochii nevazuti se uita...

Fighting for peace is like fucking for virginity...!
YoYo
respect
[ 4 ]

date: Luni, 28/03/2011, 0:13 AM | message # 4
relatile la distanta... pot rezista si nu pot rezista nici cele de foarte aproape nu pot rezista..... poti sta usa in usa.... ca tot degeaba daca nu au la baza sentimente incredere dragoste.... cred ca ori ce este posibil daca exista aceste 3 lucruri din partea ambilor parteneri si nu e valabil doar pentru relatile la distanta si pentru cele care se vad zi de zi IN VIATA ORI CE ESTE POSIBIL yahoo
Eddy
respect
[ 0 ]

date: Luni, 28/03/2011, 2:39 AM | message # 5
Am fost retinuta pana acum sa-mi dau cu parerea despre acest subiect dar o voi face acum.
In 2005 am cunoscut un baiat (prima iubire). Pot sa zic ca ne iubeam foarte mult,dar dupa 1 de relatie a trebuit sa plece 3 luni in Spania,timp in care l-am asteptat nerabdatoare acasa. Dupa ce a venit si a mai stat putin (deja relatia noastra era de 1 an jumate) mi-a zis k trebuie sa plece iar pentru o perioada dar acum nedeterminata. Am zis ca il voi astepta! Trecuse deja 3 luni si am decis sa plec in Grecia la parintii mei. Dupa 6 luni am venit in Romania si asteptam sa fac 18 ani (peste 4 luni) si sa plec la el in Spania,dar intr-o zi m-am decis sa pun punct pentru ca nu ne vazusem de 9 luni si sentimentele nu mai erau aceleasi!
Relatiile la distanta nu rezista ,poate sa fi dragostea cat muntele!
Cel putin eu nu sunt dispusa sa astept pe nimeni luni sau ani!

Miri
respect
[ 11 ]

date: Vineri, 01/04/2011, 11:43 PM | message # 6
Wow, am ajuns si exemplu :D:O.

Relatiile la distanta au partile lor bune, dar si muuuulte parti rele.
O sa incep cu partile bune. In momentul in care ai posibilitatea de a vbii cu persoana iubita, internet/telefon, bineinteles mai mult internet, ca e mai accesibil si etc, ajungi sa cunosti mai bine persoana pe care o ai langa tine. Pentru ca oricum altceva NU ai ce face, in afara sa discuti. Asa poti afla cum se comporta intr-o anumita situatie, cum reactioneaza in alta, esti pus la diferite incercari impuse de distanta si reusesti sa treci cu brio peste. Si in plus de asta, apreciezi mai mult momentele in care ai persoana iubita langa tine la propriu.

Toti 'stem obisnuiti sa fim langa persoana iubita, hai iesim la un suc, hai o tavaleala, hai o nuj ce.. si rezolvi fix pix, ca mai mult decat cu cate lingurite de zahar isi bea cafeluta sau banalitati de genul, nu prea reusesti sa aflii. Eventual sa zici prietenilor ca saruta bine :))). Si sa fim seriosi, ce fel de relatie e aia? E un fel de doua feluri si de mai bine nu ar fi.
Bineinteles ca nu toate relatiile sunt asa smile dar majoritatea da.

Eu am un alt exemplu. O verisoara de a mea si una dintre prietenele cele mai bune e cu un tip, cu care eu am locuit in acelasi cartier timp de 14 ani, deci il stiam ca-n palma si el de asemenea fiind unul dintre prietenii mei cei mai buni.
Erau impreuna de vreo 4 luni:) la care el a aflat intr-o zi, ca in urmatoarea, deci NU (!) peste o saptamana sau o luna, ci fix in urmatoarea zi trebuie sa plece in Anglia.. asa ca a plecat. Ea.. a ramas in plop si plopul in aer(!) nestiind unde a ramas relatia lor sau daca mai aveau totusi o relatie.. asa ca a calcat stramb. El a aflat dupa ceva timp...
In decursul a vreo 2 luni nu am mai stiut nimic de el, apoi a intrat pe mess intr-o seara. vara-mea nu avea net pe atunci, doar eu, si am inceput sa discut cu el.
Bineinteles si prietenele de o viata se mai cearta, iar eu si ea nu ne mai vorbeam de ceva vreme :)), insa el ma roaga sa merg sa vb cu ea sa ii zic ca vrea sa vb cu ea pe net. Fiindu-mi un bun prieten am facut acest "sacrificiu" pentru el, desi orgoliul imi zicea sa nu x_X:">.
S'au tot certat ei timp de o luna, el neintelegand de ce ea a trebuit sa il insele... M'am bagat si eu [normal, sunt o bagacioasa :d ] si in scurt timp am reusit si eu si ea, sa il convingem sa o ierte. Astfel a reinceput relatia ei. partea proasta era ca el nu stia cand avea sa se intoarca in tara... iar relatia lor.. se desfasura pe internet... vbind in fiecare seara de la mine. Si asa a trecut un an si 2 luni... in iulie s-a intors el in tara, insa doar pentru 2 saptamani, ca era majoratul ei si a vrut sa ii faca o surpriza [si doar eu stiam ce surprizaaaaa :X=))) ] si apoi au plecat impreuna in Anglia. Ea nu a stat decat pe perioada vacantei de vara. intre timp si'a bagat si ea internetul... iar relatia lor, iar se desfasura in discutii pe mess. In vacanta de Craciun a plecat iar timp de o luna in Anglia, ca apoi sa se intoarca urmand sa ramana in tara pentru a face scoala de sofer.
Nu a reusit sa-si ia carnetu, si a ramas in tara o lunga perioada de timp. In septembrie el a venit sa o vada, o saptamana, pentru ca nu se mai vazusera din ianuarie... si apoi s'a intors iar in Anglia si inainte cu 1 saptamana de Craciun, a plecat si ea in Anglia.. de data asta:D definitiv:D sau, ma rog, cat timp va sta si el acolo.. si sunt bine merci.

Intr-o relatie la distanta, iubirea se maturizeaza foarte repede, si in no time, simti ca persoana de langa tine, a fost dintotdeauna si va fi intotdeauna, ca si cand v-ati cunoaste de o intreaga viata.

partile proaste: da, apare neincrederea la un moment dat, dar nu stiu daca neaparat e neincrederea in persoana de langa tine sau pur si simplu o dezamagire de moment:). Exista si certuri [si inca, cate certuri =)) ] din prostii banale, absurde, care eu consider ca sunt doar nevoia mare si dorul enorm de persoana iubita, care sunt transformate la un moment dat in frustrare.

Dar NU e adevarat ca relatiile la distanta nu rezista. Acum depinde bineinteles, de vointa celor doi, de toate lucrurile care ii leaga si mai ales de modul in care stiu sa isi protejeze iubirea dintre ei.

Adaugat (2011-04-01, 11:43 PM)
---------------------------------------------
Ahh si sa nu uit, majoritatea certurilor nu ar exista daca persoana iubita ar fi langa tine sau daca ar exista, impacarea ar venii mult mai repede, pentru ca, acei kilometrii dintre voi, pot face ca unele vorbe, unele cuvinte sa nu fie suficiente, ci sa sporeasca mai mult iritabilitatea, desi nu asta a fost scopul lor :-??.

Oricum:"> Eu il iubesc pe David:). cu toti cei enspe mii de kilometrii.

"He put her out, like the burnin' end of a midnight cigarette!"
AlinaH
respect
[ 3 ]

date: Sâmbătă, 02/04/2011, 0:10 AM | message # 7
Cred k a zis Alinush tot:)

bro mai ia o (B)si mai stai pe lg noi=)))(XD)

David_MissH
respect
[ 1 ]

date: Marţi, 17/05/2011, 1:02 PM | message # 8
distanta in km sau...la un clic distanta?
si una si alta sunt greu de mentinut.
e nevoie de perseverenta, stabilitate si..incredere multa.
dar,..din pacate,sau fericire...exista relatia asta.

Dacă femeia este o carte atunci nimeni nu a ajuns la capătul ei!
magdutza
respect
[ 6 ]

date: Marţi, 17/05/2011, 10:54 PM | message # 9
Din pacate sau din fericire?

Din pacate pentru ca nu poti fi alaturi de cel caruia ii incredintezi gandul ore ,zile ...poate si mai mult ,pentru care simti atat de multe in acest moment...
Din fericire pentru ca daca ar fi mai aproape poate ai risca totul si ai fugi in bratele lui uitand de ratiune ,de ...tot!

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Joi, 19/05/2011, 7:08 PM | message # 10
e invers..din pacate ca nu poti fugi la el ,sa-ti implinesti visul de-o viata ,sa uiti de ratiune ,de tot...

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Joi, 19/05/2011, 7:26 PM | message # 11
Constientizezi ca nu esti singur pe lume soro si ceilalti nu au nici o vina ca s-au nascut prea tarziu ....sau prea devreme...

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Luni, 22/08/2011, 7:38 PM | message # 12
sunt de parere ca o relatie la distanta in f f f putine cazuri rezista
dar relatia care rezista la distanta atunci acolo chiar e iubire adevarata
dj_show
respect
[ 1 ]

date: Luni, 22/08/2011, 8:24 PM | message # 13
vorbesti de pe pereti?
si cum inclin sa cred ca nu..ne dai amanunte?..ca esti asa convins,nu de alta biggrin

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Luni, 22/08/2011, 8:34 PM | message # 14
am trecut printr-o asemenea experienta
o relatie inceputa cu ajutorul internetului care nu a dus nicaieri din diferite motive desi sentimente au existat
dar in acelasi timp si o relatie destul de lunga, dar fiind nevoiti uneori sa stam separati de la o saptamana pana la 2 luni a dus la despartire
dj_show
respect
[ 1 ]

date: Luni, 22/08/2011, 8:36 PM | message # 15
"diferite motive" nu inseamna neaparat distanta.
sau gresesc?

magdutza
respect
[ 6 ]

Forum » LOVE&SEX » Love » Relatiile la distanta
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory