new posts members Forum Rules search RSS
Pagina 1 din 11
Forum » Diverse » Teste » Teste de dragoste
Teste de dragoste
date: Duminică, 19/02/2012, 10:35 AM | message # 1
Esti sigura de dragostea pe care ti-o ofera partenerul? Iti propunem urmatorul test.

Partea intai

Increderea pe care o investesti in perechea ta este la fel de importanta ca dragostea pe care i-o oferi. Daca vrei sa stii cat de puternica este legatura dintre tine si partenerul tau, atunci fa-ti urmatorul test.

1. Crezi ca modul de a se comporta al partenerului tau este….

A) Usor de anticipat, il cunosc foarte bine.

B ) Complex si destul de variabil.

C) Niciodata nu poti sti ce-i zace in minte.

2. Daca partenerul tau spune la un moment dat in fata unui grup de persoane ceva care nu este adevarat:

A) Multa lume il crede.

B ) Ar privi spusele lui cu indoiala, dar doar daca au informatii care sa le permita sa puna la indoiala cele afirmate de el.

C) Majoritatea membrilor grupului nu ar fi surprinsa de nicio culoare. Sunt obisnuiti cu aiurelile lui.

3. Cand se iveste vreo problema, partenerul tau cauta o solutie care in primul rand sa urmareasca:

A) Interesul tau.

B ) Nevoia relatiei.

C) Propriile lui interese.

4. Daca partenerul tau primeste un telefon de la o fosta iubita, tu in mod obisnuit reactionezi astfel:

A) Pleci din camera pentru a-i lasa sa vorbeasca linistiti.

B ) Asculti cu atentie pentru a putea reconstrui dialogul ambelor parti.

C) Asculti conversatia telefonica de la un alt telefon din casa (daca exista).

5. Cand partenerul tau iti face o promisiune:

A) Esti sigura ca o va indeplini.

B ) Esti sigura ca o va indeplini doar daca este vorba despre ceva foarte important.

C) Iti doresti cu ardoare sa o indeplineasca desi in realitate nu prea esti increzatoare ca asa va fi.

6. Daca partenerul tau ar ajunge sa te paraseasca, tu ai simti ca….

A) Nu a inteles cum modul sau de a se comporta te afecteaza,

B ) Partenerul tau este egoist si nepasator.

C) A vrut intentionat sa te raneasca.

7. Daca partenerul tau a fost casatorit inainte de a te cunoaste pe tine, crezi ca reactia lui fata de fosta sotie ar fi urmatoarea:

A) Ar ramane fidela acelei legaturi, indiferent de ce s-ar fi intamplat in trecut.

B ) Neincrezatoare in fidelitate, ar incerca sa aiba cateva aventuri ocazionale, dar nu ar avea tupeu.

C) El si-ar lua peste picior trecutul. Daca ar fi fost mai inteligenta, s-ar fi gandit ca ea l-ar fi prins.

Partea a doua

Raspunde folosind cuvintele „in mod frecvent”, „uneori”, „rar”, „niciodata”.

1. Ma simt un pic inselata emotional. Am senzatia ca in relatia aceasta ofer mai mult decat partenerul meu.

2. Daca s-ar intampla ceva, sunt sigura ca partenerul meu ar tine cont de sentimentele mele inainte de a se hotari.

3. Nu-mi place ca partenerul meu sa participe la anumite activitati –cum ar fi sa iasa cu prietenii lui – pentru ca ma face sa ma simt vulnerabila.

4. Datile in care partenerul meu m-a dezamagit nu se sterg din memorie.

5. Ma intreb daca partenerul meu se va preocupa de mine mereu, ma va proteja.

6. Partenerul meu ma critica, imi reproseaza ce defecte am.

7. Ma tem ca anumite conflicte si tensiuni ar putea dauna relatiei noastre.

8. Cand partenerul meu se arata foarte dragostos cu mine, ma intreb care sunt motivele lui reale.

PUNCTAJ

Afla care este valoarea fiecarei intrebari si apoi fa suma totala.

Prima parte: A 1 punct

B 2 puncte

C 3 puncte

A doua parte: In mod frecvent 3 puncte

Uneori 2 puncte

Rar 1 punct

Niciodata 0 puncte

Evaluare

Intre 7 si 15 puncte:

Ai o incredere excesiva in partenerul tau. In fata lui dai crezare multor lucruri. Crezi ca si el pretuieste relatia voastra la fel ca tine si ca este motivat de dragoste si consideratie. Sa-l vezi sub lumina aceasta poate fi considerat ca un gest ingenuu din partea ta. Dar nu este neaparat ceva rau. Ramanand oarba in fata greselilor lui, asteptarile tale vor fi mereu coplesitoare si aceasta incredere te face sa te simti in siguranta si comoda in relatie. Uneori, acest lucru este mai important decat anumite adevaruri.

Intre 16 si 30 de puncte

Ti-ai dori sa-l crezi. Acest punctaj te incadreaza in categoria femeilor care au o mare dorinta de a avea incredere in celalalt. Tanjesti ca partenerul tau sa fie alaturi de tine cand ai nevoie, dar nu esti deloc sigura ca asa ceva se va intampla. Esti constienta ca in el exista o fateta egoista, care se iveste atunci cand sunteti in dezacord sau cand va certati. Aflandu-te in situatia de a avea nevoie constant de reasigurari, pierzi mult timp si energie evaluand actiunile lui. In cateva cuvinte, desi ai o atitudine pozitiva, nu esti sigura daca sa ai incredere oarba in el sau nu.

Intre 31 si 45 puncte:

Ai foarte putina incredere in partenerul tau. Tinzi sa-l consideri egocentric, intolerant si iresponsabil. De aici si reprosurile ca nu isi face timp de tine. Dar aceasta perceptie negativa pe care o ai nu se poate datora in intregime comportamentului partenerului tau. Este probabil ca multe dintre suspiciunile pe care le ai sa fie rezultatul unor frustrari emotionale mai vechi. Ti-ai asumat niste riscuri si ai pierdut, asa ca acum te-ai hotarat sa nu mai fii la fel de vulnerabila ca atunci.

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

Forum » Diverse » Teste » Teste de dragoste
Pagina 1 din 11
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory