new posts members Forum Rules search RSS
Pagina 3 din 5«12345»
Forum » Diverse » Viata de zi cu zi » Ce inseamna a vorbi frumos?
Ce inseamna a vorbi frumos?
date: Miercuri, 02/11/2011, 11:04 AM | message # 31
Quote (andante)
In inceiere am o mare rugaminte:Magdutzo,nu-mi da iarasi la gioale ca nu-s rau la suflet,umbla doar gura fara mine si-n plus ai si avantajul terenului propriu....ca sa nu mai zic ca tu ma cotonogesti iar "arbitrul" face semn ca jocul poate continua,ba-mi mai da si cartonas galben pentru simulare. Sa aveti o zi minunata,ca voi.

andante..aici m-ai prins! si la mine gura o ia inaintea mintii, dar asta nu face decat sa demonstreze ca spun ce gandesc, fara alte ascunzisuri.iar "galbenul" inseamna doar repaus...revigorarea alegi tu sub ce forma o vrei...singur sau cu sprijin.
bucura-te ca nu-i rosu:P..
si-apoi....ce joc ar mai fii ala fara palpitatii?(cotonogeli)?
monoton. in consecinta, ai putea chiar aprecia ca ma ocup de "condimentarea" ...jocului.

Dacă femeia este o carte atunci nimeni nu a ajuns la capătul ei!
magdutza
respect
[ 6 ]

date: Sâmbătă, 05/11/2011, 6:40 AM | message # 32
Ce sa mai zic...? Ma bucur ca te ocupi de picanterii sau "condimentarea" jocului,numai ca prea scapi sare si piper din belsug...si stii ceva? Imi place chiar daca ustura si chiar daca traiam cu impresia ca toate ingredientele astea,hai sa le spun spicy ca sa fiu in trend,imi sunt daunatoare! Repaus,revigorare? Vise,mama draga,vise! Adevarul e ca m-ai prins!chiar as avea nevoie de putin repaus ca sa nu mai zic de-o vacanta :S:.Si ca sa ramanem in dreptunghiul verde trebuie sa admit ca si cotonogelile fac parte din joc atata timp cat nu se intra prin alunecare cu talpa inainte! O zi senina. winkout
andante
respect
[ 2 ]

date: Sâmbătă, 05/11/2011, 11:04 AM | message # 33
nu s-ar mai numi "condimente' daca nu s-ar si simti.iar apoi..."belsugul" ma caracterizeaza, dar doar cat e necesar,fara lezarea nimanui.insa daca-ti mai si placeee....astept o revansa ura

si vorbesti tu de revigorari,concedii,etc...pfffff,...
dar ai punctat perfect. ai ramas in patratul verde..
spre deosebire de tine, eu aproape aveam...bulina rosie,aici blush

asadar.inainte la cotonogeli!!! ( prin..alunecare,evident :p -am pus bulina rosie)

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Sâmbătă, 05/11/2011, 7:07 PM | message # 34
asa cum spunea si andante... societatea umana e intr-o continua evolutie dar sa nu uitam faptul ca o generatie nu dispare ci doar se pierde treptat, amestecandu-se cu noua generatie.
in acest caz.... cu ce este mai presus, generatia care e pe cale de a lasa loc alteia, fata de cea care e pe cale sa se dezvolte, daca "batranii" nu depun un efort minim pentru a transmite anumite concepte morale?
mi se va spune ca se incearca dar nu se reuseste. atunci.... sa intelegem ca noua generatie se naste direct matura cu anumite concepte morale deja implementate si care nu mai pot fi schimbate?
oare si cei din "vechea garda" la baza lor nu au o educatie primita de la parintii lor?
cum parintii nostri au reusit sa ne imprime "cei 7 ani de acasa"? trag concluzia ca atunci se folosea o tehnologie mult mai avansata ca acum.
cine sunt mai vinovat intr-o familie? parintii care prefera sa-si lase copii liberi doar pentru ca ei sa aiba timp de lucruri "trandy" si de a-si face viata mai "spicy" sau pur si simplu li se pare lor ca sunt prea obositi pt a-si mai bate capol si cu educatia copiilor lor care oricum urmeaza o scoala si ... "doar profesorii ce au de facut?" sau copii sunt vinovati ca inca de la o varsta frageda nu stiu sa distinga singuri (fara o meditatie din partea parintilor) ce e bine si ce e rau.
atunci cand un tanar nu saluta spunem ca e prost educat. de cate ori am incercat noi sa-l invatam pe acel tanar sa salute?
dese ori ne suparam cand un tanar greseste.... de cate ori am incercat sa-l indreptam?
dialog/expuneri de pareri/poliloghie putem face o gramada dar degeaba daca nu incercam sa indreptam acolo unde creste stramb
edited by: dj_show - Sâmbătă, 05/11/2011, 7:08 PM
dj_show
respect
[ 1 ]

date: Marţi, 08/11/2011, 7:45 PM | message # 35
Quote (dj_show)
cum parintii nostri au reusit sa ne imprime "cei 7 ani de acasa"? trag concluzia ca atunci se folosea o tehnologie mult mai avansata ca acum.

da. si purta numele de "bun simt si respect". de aici deriva totul si degenereaza totodata.
cum s-a reusit asta? suntem toti maturi ,care-am postat aici. puteti spune ca nu prin studiu? literatura? erau carti,care fie ca ne placeau,fie ca nu,le citeam ca altceva nu aveam. dar ,involuntar,fara a avea senzatia ca obosim, ne-am insusit anumite principii, ne-am format o conduita pt a razbi in societate.
recunosc, ..mi s-a intamplat sa ma declar invinsa si depasita de tupeul tinerilor.tineri,care azi te respecta si maine improasca venin.
eu n-as putea reactiona astfel. daca cineva imi castiga respectul, il admir mereu, fara a-i adresa nici macar in gand vorbe de ocara.
nu cred ca parintii nostri au petrecut mai mult timp cu noi.
eu mai mult am stat la bunici. ce educatie imi puteau ei oferi? niste tarani simpli.?
simpli,dar atat de onesti...
dojana bunicului meu era pt mine mai mult decat orice rusine posibila...
la restul educatiei, ...nu stiu.,a contribuit scoala,societatea..,nu stiu.
as vrea sa schimb multe,dar sunt atat de mica...

edited by: magdutza - Marţi, 08/11/2011, 7:48 PM
magdutza
respect
[ 6 ]

date: Miercuri, 09/11/2011, 5:10 AM | message # 36
Magdutzo! Nu esti mica deloc,esti mai mare,mai nemarginita decat intregul univers,asa ca nu trubuie sa renunti la speranta ca intr-o buna zi TU vei putea schmba ceva. Parerea mea este ca deja faci asta! Cip! Este foarte interesant punctul tau de vedere si mi-e foarte greu sa ma arunc in afirmatii sau acuze la adresa vreuneia dintre generatii,un singur lucru e cert: tineri,medii sau varstnici,intreaga societate in ansamblul ei,ne scufundam din punct de vedere moral si odata prinsi in acest vartej ce ne poarta spre adancuri intunecate nu mai vedem altceva de facut decat sa ne acuzam unii pe ceilalti deproducerea dezastrului. De parca asta ne-ar mai putea salva de la inec! O ziminunata tuturor.
andante
respect
[ 2 ]

date: Miercuri, 09/11/2011, 12:15 PM | message # 37
Quote (andante)
Magdutzo! Nu esti mica deloc,esti mai mare,mai nemarginita decat intregul univers,asa ca nu trubuie sa renunti la speranta ca intr-o buna zi TU vei putea schmba ceva. Parerea mea este ca deja faci asta!

nemarginirea mea ma arunca deseori intr-un haos. ma simt prinsa intr-un vartej din care nu mai pot iesi.e un cumul de ganduri, dezordonate,care ma determina sa-mi pun intrebarea"incotro ma indrept?"vreau sa ma opresc? si daca as vrea,as reusi? sigur,poate eman multa energie si chiar ma bucur daca reusesc sa ofer si altora din tonusul meu,pozitiv de cele mai multe ori.si nu doar atat,imi place sa cred ca ceea ce "ating" devine mai bun,ca pot contribui si eu,c-un procent infim desigur,la "infrumusetarea" unor caractere.indiferent daca sunt cunostinte sau straini, prieteni sau dusmani.

iar apoi "vorbim frumos",unii pt ca asa ne-am nascut,mai maleabili, mai deschisi cunoasterii binelui si intelegerii lui. nu judec pe cei care n-o fac, dimpotriva...simt ca trebuie sa multumesc cuiva ca nu sunt aidoma lor. pt ca vorbele dure, "urate"..sa fiu on topic, nu izvorasc neaparat din rautate, ele sunt refulari ale unei vieti vitrege, potrivnice,frustrante... dincolo de aparante, toti avem un suflet...

zi frumoasa si tie,andante!
(aaa...si sa nu uit...am petrecut o duminica EXCELENTA in compania ta!!!!!!!!!!!!! angry )

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Joi, 10/11/2011, 8:09 AM | message # 38
Tocmai ma pregateam sa scriu ceva....."maret",ceva care sa ma faca sa cer sticluta in care vars,asemeni lui Caligula,lacrimi pentru posteritate in proslavirea "inteligentei mele sclipitoare" cand mi-a aparut sub nas ultimulau rand si mi-am pierdut sirul. Acuma!pentru ca amarata de omenire ramane pagubita de o "mare capodopera" e numai vina ta,cat despre Duminica trecuta:MEA CULPA!o sa-ncerc sa nu mai fac....aaa...sa nu uit,comportamentul huliganic,exprimarea obscena si alte cele nu sunt neaparat rezultante ale vitregiei vietii cat mai degraba ale prostiei,lipsei de cultura si educatie si alte cele. O zi senina.
andante
respect
[ 2 ]

date: Joi, 10/11/2011, 12:01 PM | message # 39
n-am cum sa-mi insusesc o asemenea vinovatie...sa "fur" lumii si universului chiar.,randurile tale intelepte...asa ca ,te invit s-o faci cat mai curand.
si pt ca ne-ai privat de argumente,din pricina faptului ca m-am zburlit...acuma, na! sa ma prefac virgula c-am uitat?am facut-o totusi,cu bun simt,la urma,sa fiu sigura ca n-ai cum omite winkout

zi usoara si tie andante!
dar daca ai dormi mai putin si te-ai trezi intr-o zi ,sa fii cu noi la o sueta,ce-ar fi? smug bye

si-apoi....poti sa te "scurgi" si mai pe restul topicelor.... B)

edited by: magdutza - Joi, 10/11/2011, 8:23 PM
magdutza
respect
[ 6 ]

date: Joi, 10/11/2011, 8:10 PM | message # 40
Quote (andante)
comportamentul huliganic,exprimarea obscena si alte cele nu sunt neaparat rezultante ale vitregiei vietii cat mai degraba ale prostiei,lipsei de cultura si educatie si alte cele.

incep sa nu mai acord clementa si sa-ti dau dreptate! si mai mult,voi incerca sa evit pe cat posibil ,pe viitor, asemenea caractere. ca-n fond,indiferent de gradul de toleranta al fiecaruia,pana la urma n-avem motiv (sau nu MAI exista) de a-i accepta.

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Joi, 10/11/2011, 10:39 PM | message # 41
Quote (andante)
Tocmai ma pregateam sa scriu ceva....."maret",ceva care sa ma faca sa cer sticluta in care vars,asemeni lui Caligula,lacrimi pentru posteritate in proslavirea "inteligentei mele sclipitoare"

Te rog sa revii asupra deciziei si sa lasi randurile tale luminii ochisorilor nostri ...care le tot asteptam.
Adevarul e ca si eu intru sa vad dimineata ce ai postat ...imi plac randurile tale ,sunt pe sufletul meu mai mereu.Nu iti mai urez o zi frumoasa ,la noi e noapte ,la tine ...mereu uit ce e...dar iti urez libertate in exprimare winkout !

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Luni, 14/11/2011, 8:43 PM | message # 42
revine,revine....
n-am sa-i mai creez socuri.
voi incerca sa fiu blanda si calma..ca deh,e timid andante-al nostru... cheesy

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Joi, 24/11/2011, 11:05 PM | message # 43
Timid rau...pe aici nu ajunge S !

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Vineri, 25/11/2011, 4:36 PM | message # 44
acuma ,da-i ragaz...
o fii...mancat prea multa ciocolata ieri :D

magdutza
respect
[ 6 ]

date: Luni, 28/11/2011, 10:58 PM | message # 45
rectific la ce-am scris..
era amuzament,insa se pare ca andante s-a suparat .
si-am ales topicul,sa scriu despre el,pt ca era unul dintre putinii care "vorbeau frumos"
andante...
eu sper c-ai sa revii. ar fi pacat sa ramai suparat pe noi.nici nu ne cunoastem bine, si deja ai renuntat.
n-o sa mai fiu acida.
stiu ca nu-i un motiv puternic,dar e o promisiune.
asta in ceea ce ma priveste.
imi pare rau doar ca lucrurile s-au incalcit si...s-au descalacit intr-un mod mai putin placut.

edited by: magdutza - Luni, 28/11/2011, 10:59 PM
magdutza
respect
[ 6 ]

Forum » Diverse » Viata de zi cu zi » Ce inseamna a vorbi frumos?
Pagina 3 din 5«12345»
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory