new posts members Forum Rules search RSS
Pagina 1 din 11
Forum » Diverse » Viata de zi cu zi » Parintii
Parintii
date: Marţi, 29/03/2011, 11:02 PM | message # 1
In ce relatie te afli cu parintii tai? Cum te intelegi cu ei?
Ai fost rasfatat/a de catre ei cand erai mic/a?
Spune-ne si noua !

Miri
respect
[ 11 ]

date: Miercuri, 30/03/2011, 3:09 AM | message # 2
............................... mi-as fi dorit si eu doi parinti smile dar am o mamica ca 2 mame si 2 tati :P :P:P:X love m'i mom

am o relatine foarte buna cu parinti mei , dar nu stau prea mult pe acasa si nu am cand sa ma cert biggrin ca daca as fi fost acasa cred ca mar fi certat zi de zi biggrin asa cand mai dau pe acasa nu stie ce sa imi ofere si ce sa imi pregateasca mai bun si ma lasa sa fac ce vreau eu e si evident ca fac doar lucuri bune . si are incredere in mine :d dar ma cearta cand ies cu capusorl gol afar acand e frig:d dar e mamica mea si o iubesc din tot sufletul nu as schiba pentru nimic in lume.

plus mai am si aici o mama :P:x lili si ea mai ma cearta :)) cand nu sunt cuminte si fac prostioare

edited by: friscky - Miercuri, 30/03/2011, 3:14 AM
friscky
respect
[ 2 ]

date: Miercuri, 30/03/2011, 4:12 AM | message # 3
Ai dreptate Cos ,sunt mamica ta aici (si nu numai a ta)si te pot si dojeni...dar nu faci mari prostioare...esti un copil bun si drag mie .Nu uit cum te-am cunoscut ,ce fiara erai atunci si ce copil model ai ajuns si drag tuturor,ma faci sa fiu mandra sa iti fiu ...mama!

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Joi, 31/03/2011, 1:19 PM | message # 4
Ma aflu intr-o relatie ciudata cu parintii mei , nu vorbim decat 5 propozitii pe zi , dar sunt ai mei si ii iubesc chiar daca nu imi place sa le arat,in copilarie am fost rasfatat pt ca eram mezinul familiei biggrin , acum chiar daca ma mai enervez cu ei ,tot ne impacam ca nu avem ce face , un singur lucru nu poti schimba , familia , buni sau rai trebuie sa ne conformam , plus ca ei nu vor sa isi vada copilul ajuns rau niciodata si asta conteaza pentru mine . P.s sa nu le spuneti ca ii iubesc , nu vreau sa le arat asta biggrin
Sunrise
respect
[ 1 ]

date: Vineri, 01/04/2011, 10:45 PM | message # 5
Hmm, relatia cu parintii. La mine a fost ft ciudata. Uneori chiar nu vreau sa aud de ei sau sa ii mai vad in viata mea :). Dar ii iubesc asa cum sunt, ca deh, asta ai cu asta defilezi.
Nu pot zice ca nu am fost rasfatata, ca au fost suficiente momente bune si frumoase, dar au fost si suficiente momente nu urate, ci extrem de urate...
Fata de tata mereu simteam frica, desi il adoram... idolatrizam, mereu simteam frica.. o frica care ma macina pe interior. Acum, e practic un strain... incerc anumite sentimente de respect, de afectiune.. dar... smile trecutul nu se uita, nici nu se iarta.
Fata de mama acum simt.. mila, dar in 99% din cazuri.. dezamagire..

Nu e chiar familia ideala pe care si-o doreste un copil. De fapt, nu mai e familie deloc...

"He put her out, like the burnin' end of a midnight cigarette!"
AlinaH
respect
[ 3 ]

date: Luni, 04/04/2011, 12:59 PM | message # 6
Parinti?Exista doi?Eu nu am cunoscut decat o mama(pe care am perceput-o mereu ca pe sora mea mai mare),tatal l-am cunoscut cand implinisem 16 ani ....pentru 2 zile ...si atat,la urmatoarea vedere ....era intr-un cimitir.
Si daca e vorba de parinti ,cei care m-au crescut ....am avut 2 SUPER PARINTI-BUNICII MATERNI-dar care din pacate s-au dus inainte de vreme (aveam doar 10 ani)si acolo s-a terminat si copilaria mea.Deci nu stiu ce inseamna ...parinti .
Rasfat ?Da ,atata timp cat au trait bunicii....eram printesa lor,dupa eram copilul mai mare ,mai intelegator ...care nu mai are loc de rasfat...exista altul mai mic care e in centrul atentiei ...mai ales ca tatii nostrii erau diferiti.

ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Joi, 12/05/2011, 0:02 AM | message # 7
Parintii mei?as putea sa vorbesc intr-una despre ei...si chiar daca cand eram mai mica mai aveam momente cand speram sa dispara deabia acum mi-am dat seama ca sunt rasfatata de soarta.Am doi parinti minunati si mi-am dat seama de asta deabia cand am ajuns sa cunosc viata personala a prietenilor mei...adica cea "foarte personala"...pentru ca in aparenta totul este perfect...dar...am intalnit atatea divorturi, decese, diferente intre copii in anturajul meu incat am inteles ce norocoasa sunt.
Deci...parintii mei...MAMA...mi-a fost intotdeauna mama...mereu cu un sfat la indemana,chiar si acum cand nu e aproape, o sun la orice ora si ii povestesc problemele mele...si ma asculta si imi da sfaturi....dar mi-a fost mereu si cea mai buna prietena, cea careia ii povesteam cu lux de amanunte cand eram mai mititica ce faceam la scoala, despre baiatul de care imi placea sau care ma place...despre certuri si impacari...despre tot si toate...Imi spune mereu "eu am fost ca tine...dar tu ca mine nu ai fost inca" sau "o prietena poate intotdeauna sa-ti intoarca spatele si sa-ti dezvaluie secretele, dar o persoana din familie nu va face niciodata acest lucru"...

Tata? are mereu glume in program:)) stie cum sa ia pe toata lumea...ma face mereu sa rad cand sunt trista, imi povesteste problemele lui si ne sfatuim mereu...si cel mai important:))) ii "face"pana si pe baietii care se cred cei mai smecheri...ca de...e trecut prin viata:)))

Nu mi-au interzis niciodata nimic, si au o atat de mare incredere in mine incat ma lasa sa dau cu capul de probleme:))

Sunt mandra de parintii mei...si cum ziceam..ma consider rasfatata de soarta.

Si normal ca sunt si parintii mei virtuali:X...cei adoptivi...Lili care mi-e ca si mama...si ma sfatuieste mereu atunci cand vin la ea si ii cer s ama asculte...Clau...mereu cu zambetul pe buze...cu glumele:D...si cu berea biggrin si noii mei parinti,,,vitregi...Ely...care e mereu dispusa sa-mi imprumute hainele ei si sa ma ajute sa dau petreceri...si Mo care are un suflet minunat...

Asadar ma inteleg extraordinar cu parintii mei si sunt rasfatata si acum de toti 6 <_<

“Zâmbetul este fericirea care se află chiar sub nasul tău.”
Just
respect
[ 8 ]

date: Joi, 12/05/2011, 0:10 AM | message # 8
Micuta (asa cum te numesc eu de obicei)esti un copil cum putini sunt (asta ti-am mai zis ,dar vreau sa stie si altii wink )meriti tot ce ai ...putini parinti se pot mandri cu asa ingeras!
Iti multumesc pentru ca ma lasi sa iti fiu "mama" aici si impartasesti poate mici secrete...inseamna mult pentru mine!

ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Joi, 12/05/2011, 5:06 PM | message # 9
Multumesc mami>:D< pentru ca mi-ai mai dat o sansa cand credeai ca sunt doar o fetita rasfatata careia ii place sa te necajeasca, ca mi dai voie sa fiu "micuta" ta si sa impartasesc mici secrete...si pentru ca ma primesti cu caldura de fiecare data cand intru pe site.Si sunt mandra ca pot sa-ti spun "mami"

“Zâmbetul este fericirea care se află chiar sub nasul tău.”
Just
respect
[ 8 ]

date: Sâmbătă, 14/05/2011, 10:23 PM | message # 10
Neavand copii in viata reala ,fiecare din copilasii de aici inseamna mult pentru mine ,dar tu esti micuta mea fetita care a stiut sa isi gaseasca locul in sufletul meu si pe care o astept mereu cu mult drag ...esti MICUTA MEA!!!

ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Duminică, 29/05/2011, 2:11 AM | message # 11
Si eu pot spune ca am doi parinti minunati si ii multumesc Lui Dumnezeu in fiecare zi pentru asta. Imi pare rau ca soarta a facut k eu sa stau departe de ei si tot odata si ei la randul lor sa stea departe unul de celalalt,dar asta nu ne-a impiedicat nici o clipa sa avem o relatie foarte frumoasa de prietenie si nu neaparat de mama-fiica /tata-fiica.
Tata imi este cel mai bun prieten si mama cel mai bun sfetnic.

Miri
respect
[ 11 ]

date: Luni, 06/06/2011, 4:33 AM | message # 12
Relatia mea cu parintii se poate caracteriza intr-un singur cuvant : RECE. Desi am fost alintata de toate persoanele mature din familie si eram fetita lui tata.. insa niciodata nu am fost destul de buna pentru ei. Pentru asta am ajuns oaia neagra a familiei.. si am avut multe de suportat inca de la o varsta destul de ..
Nu am fost un copil dorit.. deci nu ma mira multe lucruri care le-au facut:)
In fine.. is fericita ca pot fi eu... orice ar spune lumea smile

Fighting for peace is like fucking for virginity...!
edited by: YoYo - Luni, 06/06/2011, 4:35 AM
YoYo
respect
[ 4 ]

date: Luni, 31/10/2011, 4:30 AM | message # 13
parintii....
am avut si nu am avut parinti. si acum imi vine greu sa ma gandesc la relatia mea cu el. datorita unor imprejurari au plecat in strainatate inca de cand aveam o varsta destul de frageda asa ca am copilarit departe de parintii mei vazundu-i odata pe an si chiar la cativa ani la inceput. desi pe plan material au fost mereu prezenti mereu au fost absenti pe plan afectiv oricat s-ar fi straduit de la distanta sa para alaturi de noi(eu si fratele). timpul a trecut desi la inceput a fost f greu m-am impacat cu ideea ca pt noi fac asta. cand intr-un sfarsit au reusit sa se intoarca in tara deja era oarecum mult prea tarziu pentru mine. imi facusem viata proprie. eram deja ca un pui ce si-a parasit cuibul pentru a trai pe cont propriu
din pacate tatal ne-a parasit destul de rapid dupa intoarcerea in tara asa ca.... nu prea am avut ocazia sa stau in preajma lui pentru a putea numi o relatie stransa intre mine si el. cu mama.... o rspect ca si mama/femeie dar inca si acum sunt multe goluri in relatia noastra.
de rasfatat..... fiind mai rebel, in tinerete, m-am rasfatat singur.
dj_show
respect
[ 1 ]

date: Duminică, 18/12/2011, 2:12 PM | message # 14
parintii sunt niste persoane minunate pe care ni lea dat cel de sus si de care sa avem grija atunci cand au ei nevoie de noi la bine la greu ei ne sunt alaturi mereu orice ar fi parintii nu se pot schima niciodata si eu nici nu mi-as dori asta

To be or not to be...This is the question?
andra
respect
[ 2 ]

Forum » Diverse » Viata de zi cu zi » Parintii
Pagina 1 din 11
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory