new posts members Forum Rules search RSS
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Diverse » Viata de zi cu zi » Viata virtuala
Viata virtuala
date: Luni, 21/03/2011, 9:07 PM | message # 1
Oare mai exista viata in afara de viata virtuala?

Desi inainte as fi raspuns afirmativ, inclin din ce in ce mai mult spre un raspuns negativ.

Daca s-ar putea monitoriza cat de mult traiesc unii oameni in mod practic, real, nu ca la spital in functie de bataile inimii, viata traita cu adevarat este intr-o scadere tot mai mare.

Tot mai multi aleg sa traiasca pe facebook sau diverse alte site-uri de socializare de parca omul n-ar putea exista in afara spatiului virtual sau ar fi chiar de prost gust sa te manifesti real, primitiv, simplu.

Tot mai des cand imi intreb prietenii ce fac, raspunsurile ma deprima, ei stand tot mai mult pe facebook, mult mai rar aud ca cineva e pe picior de plecare spre un restaurant sau un film.

De ce aleg unii sa traiasca astfel?

In primul rand, ei pun pe primul plan aparentele. E mult mai greu sa fii intr-adevar intr-un anumit fel decat sa doar pari intr-un anumit fel.

Pe aparente se lucreaza in cele mai diverse moduri, chiar si in mediul professional.

Nu te mai numesti secretara ci assistant manager, nu mai esti ofiter de credite ci credit officer, totul e altfel cand exista o titulatura pompoasa in engleza.

Aparentele conteaza tot mai mult, asa se ajunge la situatia neplacuta de a vedea ca cei mai multi oameni sunt mult inferiori imaginii pe care au creat-o despre ei insisi.

Sa revenim la aparente. Daca arati ca un porc de ignat, pui doar poze cu fata, nu vrei sa sperii pe nimeni.

Daca nici asa nu merge, pui multe poze cu masina, incerci sa pari cat mai bogat, cat mai de succes, oricum e bine sa faci asta pentru ca mai oftici niste cunoscuti, le arati ca degeaba au ras de tine, portofelul e la tine si nu e gol.

La hobby-uri si pasiuni trebuie sa incluzi un hobby costisitor, nu esti taran sa-ti placa doar fotbalul.

La moda e fotografia, nu conteaza ca nu stii sa tii aparatul In mana, totul e sa ai multe scule, femeilor le plac sculele, mai ales cele scumpe.

Trebuie sa fii la moda, asa ca scrii ca-ti place House M.D. Nu conteaza ca nu-l halesti pentru ca nu-I intelegi glumele si nu-I gusti sarcasmul, trebuie sa fii in rand cu lumea, insa totul fara sa fii conformist. Ai citit undeva ca e rau sa fii conformist asa ca te-ai decis sa nu fii.

Se pare ca din ce in ce mai mult apare aceasta ideea ca daca nu existi in plan virtual, degeaba existi in plan real.

Nu conteaza ca in viata reala esti o umbra, pe internet nimeni nu te poate contrazice, nimeni nu poate avea ultimul cuvant.

Daca cineva indrazneste totusi, trebuie sa-i arati fara intarziere ca gestul sau n-a trecut neobservat si ca s-ar putea sa existe repercursiuni dintre cele mai rele.

In primul rand, s-ar putea sa folosesti functia REPORT.

Multi nu-si dau seama, insa acest lucru declanseaza adevarate revolutii, multi vor sa afle cine a dat report unui post de-al lor, isi contacteaza moderatorii prieteni ca sa afle cine a indraznit asa ceva.

Apoi exista amenintarea virtuala.

Aceasta modalitate este preferata mai ales de cei care nu au inca drept de vot, care n-au terminat inca cu scoala, dar si de catre oameni maturi ca varsta.

Amenintarile virtuale sunt dintre cele mai diverse, e un lucru stiut ca toata lumea e smechera pe internet. Nu acordam prea mult spatiu acestui subiect pentru ca este foarte sarac in efecte, aproape nimic nu se concretizeaza.

Credeti ca asta a fost tot? Nicidecum, oamenii au o personalitate virtuala complexa.

Rivalitatea si intrigile sunt intotdeauna prezente, viata virtuala ajungand astfel sa ocupe tot timpul pe care altfel l-ar ocupa viata reala.

Din pacate, planul real are intotdeauna de suferit.

Oare mai exista viata in afara de viata virtuala?

Photobucket

Miri
respect
[ 11 ]

date: Vineri, 01/04/2011, 10:52 PM | message # 2
Pot sa te contrazic. Pentru ca foarte multi stiu sa imbine perfect viata virtuala cu viata reala.
De ce sa judecam majoritatea oamenilor dupa o mana de oameni?
Ca unii fac asa ca atat ii duce capul.. asta e, fix problema lor. Dar consider ca majoritatea stiu sa imbine viata reala cu cea virtuala.
Si apoi... poti gasii prieteni reali intr-o viata virtuala. Eu am suficienti prieteni cunoscuti pe internet, dar cu are am ajuns sa ne vizitam, sa ne intelegem bine, sa ne respectam, chiar daca stam la enspe mii de km distanta.

"He put her out, like the burnin' end of a midnight cigarette!"
AlinaH
respect
[ 3 ]

date: Sâmbătă, 02/04/2011, 9:02 PM | message # 3
citind cele de mai sus, inclin sa cred ca exista adevar in ambele variante, desi, in prima expunere, e o situatie dusa la extrem. insa, in virtual, ai sansa de-a fi "tu" cu adevarat ,deseori. nu traiesti cu teama ca esti etichetat in functie de atitudinea ce tinzi s-o ai la un moment dat, indraznesti sa-ti expui o alta personalitate, care-o tinem fiecare din noi,tainuita de ochii altora, fara a gandi ca exista cineva care ne judeca ,sau c-ar exista vreo evenetuala amenintare daca facem astfel. asta nu inseamna ca suntem falsi, doar ca-n realitate, exista mai multe aspecte care nu ne permit a scoate la iveala tot ce insemnam noi,de fapt. virtualul ne ofera posibilitatea asta,si mai mult de atat ,cred ca fiecare da dovada de mult mai multa dezinvoltura decat in viata de zi cu zi.
dar,cum spuneam la inceput, sunt de acord ca trebuie sa ne cunoastem limitele,sa constientizam ca daca zilnic suntem sufocati de diverse dileme ,avem preocuparile firesti care apar in viata noastra, virtualul e optiunea care ne ofera relaxare si detasare de toate astea,insa..cu siguranta nu ne ofera si solutia optima . sau, ...nici macar o "solutie". cred ca aceasta e bariera de care ar trebui sa tinem seama,uneori.

Dacă femeia este o carte atunci nimeni nu a ajuns la capătul ei!
edited by: magdutza - Sâmbătă, 02/04/2011, 9:03 PM
magdutza
respect
[ 6 ]

date: Luni, 04/04/2011, 12:36 PM | message # 4
Daca le poti imbina e placut ,daca insa traiesti doar pentru una din ele ...e grav.In viata de aici poti avea orice varsta ,orice infatisare ,orice stare materiala sau mentala.Nu de putine ori aici reusesti sa uiti de clipele neplacute din viata reala ,poate treci mai usor peste situatii care ti se par fara iesire...dupa cateva ore parca totul e mai simplu...gasesti rezolvarea mai repede.
Iar daca intrebarea e ...exista si viata reala ?...raspunsul meu e DA!Normal ca fiecare are si o viata reala pe care o tine bine pastrata de ochii celor din jur,e mult mai ...sanatos!De multe ori am intalnit si cazuri cand etalandu-ti viata reala esti luat in ras ,barfit ...sau si mai grav...judecat!Cine crezi ca iti este cel mai intim si apropiat ....te face una cu pamantul(aviz amatorilor,am trait in trecut pe propria piele asa ceva).

...am invatat sa plang cu zambetul pe buze...
ElegantFM
respect
[ 15 ]

date: Miercuri, 02/11/2011, 12:13 PM | message # 5
viata virtuala are deseori implicatii in viata reala. frecvent se intampla sa fie doar preludiul unei relatii reale.
poate multi imi vor da dreptate in sinea lor dar nu multi ar recunoaste-o.
satisfactia e nemasurabila cand ceea ce-ai cunoscut in virtual e echivalent cu ceea ce cunosti in real,la aceeasi persoana.
dar ,desigur, si dezamagirea,in caz contrar,e pe masura.
unii dintre noi traiesc real datorita situatiei in care ne aflam,deci a pierit pericolul sa ramanem atarnati aici.insa, pt foarte multi, un alt segment de persoane, virtualul e totul.aici petrec marea lor majoritate de timp.ceea ce nu-i bine deloc,si daca o fac,ar trebui sa caute o solutie pt a evada din asta.aici sunt doar iluzii si nimic mai mult.poate, pt unii e sansa de-a "fii" ceea ce si-ar dori doar sa fie...

Dacă femeia este o carte atunci nimeni nu a ajuns la capătul ei!
magdutza
respect
[ 6 ]

Forum » Diverse » Viata de zi cu zi » Viata virtuala
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Ported to uCoz - WebStory